SLOVNAFT CUP: ŽREB ŠTVRŤFINÁLE POD TAKTOVKOU KAROLA PECZEHO
30.10.2017, Peter Cuninka

SLOVNAFT CUP: ŽREB ŠTVRŤFINÁLE POD TAKTOVKOU KAROLA PECZEHO

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Slovnaft Cup 2017/18 sa dostal do štvrťfinále, zloženie dvojíc pre túto fázu je na programe v utorok 31. októbra o 12:00 hod.

A s troma veľkými zaujímavosťami: prvýkrát v histórii súťaže bude naživo v televízii odvysielaný žreb, hlavným aktérom akcie bude vzácny hosť, renomovaný tréner Karol Pecze, ktorý pred tridsiatimi rokmi na lavičke DAC Dunajská Streda pohár vyhral, a žrebovať sa bude na čerpacej stanici! Skvelá možnosť osloviť trénerského barda s pohárovou témou. Karol Pecze (na fotografii pri podpisovaní svojej autobiografie) nesklamal, dokonale usporiadané spomienky priblížili, aké to bolo vyvrcholenie pohárovej súťaže pred troma desiatkami rokov. "Kde začať…?" hľadal správny vstup do rozprávania, pretože zaujímavosti mal nachystaných dosť. "Po víťazstve v Slovenskom pohári sme o dva mesiace vyhrali aj Československý. Oba finálové zápasy sa skončili 0:0, rozhodoval jedenástkový rozstrel a v oboch prípadoch šiel ako posledný hráč DAC Peter Fieber. A oba svoje pokusy premenil." Prečo práve Fieber, v tom čase mladý, len 23-ročný hráč, hoci Dunajská Streda mala v kádri ostrieľaných borcov Kašpara, Pavlíka, Krištofa, Kapka, Mičinca? “Ja som určoval poradie strelcov. Dobre som svojich hráčov poznal, ich povahy, charaktery, sebavedomie. O Fieberovi som vedel všetko, aj to, že ten tlak ustojí, mal na to futbalové, aj ľudské predpoklady."

Súperom DAC vo finále Slovenského pohára bola Nitra, ktorú neskôr Pecze trénoval…"Už vtedy mal miesto v zostave mladý Moravčík, hrali za ňu Hipp, Borko, Lednický, chytal Palúch, bol to dobrý mančaft.“ Skončilo sa to bez gólov. “Nechceli sme hrať na 0:0, pre DAC nie je vlastný defenzívny futbal,“ povedal ešte Pecze. Hralo sa v Trnave, prišlo 16 tisíc divákov, dobová tlač cituje Jozefa Adamca, slovenskú legendu, "ťažkého Trnafčana": "Prostredie povýšilo zápas na zážitok."
Bol to prvý klubový úspech DAC Dunajská Streda, ale aj prvé víťazstvo v súťaži pre trénera. Pecze bol predtým vo finále pohára so Žilinou, ale prehral so ZŤS Košice, potom so Slovanom uspel, no v pozícii hlavného bol Michal Vičan, on mu robil asistenta. Takže až s DAC to bolo to pravé úspešné!

A o dva mesiace v Kopřivnici finále Čs. pohára. Proti Sparte Praha.

Pár týždňov pred júnovým duelom o trofej v lige naložili „rudí” Peczeho tímu štyri góly. "Musel som veľa rozmýšľať, ako na vtedajšiu Spartu. Kolega Ježek mal v tíme Chovanca, Skuhravého, Bílka, Bielika, Čabalu, silný tím aj za hranicami, nielen doma," priznal tréner serióznu prípravu taktiky. Po úspešnom zápase hráči priznali, že im tesne pred zápasom povedal: "Nebojte sa ich, nie sú lepší ako my!"

Bol to taktický zápas, sparťania rátali s tým, že mužstvo zo Žitného ostrova prevalcujú ako vždy. Lenže Vahala v bráne a silná štvorica v obrane Kapko, Šrámek, Liba, Fieber držala čisté konto. A hoci sa Mičinec so Šoltésom a Bartošom vpredu nevedeli cez Chovanca a spol. prebiť, žiaden valec sa nekonal. Napokon došlo zas na jedenástkový rozstrel a hoci ako prvý nevyužil svoj pokus Medgyes, v konečnom súčte sa viac mýlili hráči Sparty – Čabala, Bielik a Skuhravý. Takže zas prišla chvíľa Peťa Fiebra a bolo vymaľované: Čs. Pohár šiel na Žitný ostrov! "Tešili sme sa, veľmi sme sa tešili. Boli tam s nami tisícky fanúšikov, došli trinástimi autobusmi a stovkami áut," spomína po rokoch Pecze.

Úspech v Čs. pohári posunul DAC Dunajská Streda prvý raz do Európy, Peczeho tím hral s AEL Limassol a YB Bern, ale to je už iná kapitola…
Ale aj o tom bude Karol Pecze spomínať a premýšľať, keď bude v utorok vyťahovať loptičky s menami štvrťfinálových účastníkov Slovnaft Cupu 2017/18.

Takže dovidenia v utorok 31. októbra o 12:00 hod. Žrebuje sa na čerpacej stanici Slovnaftu na Prístavnej ul. v Bratislave, na obrazovkách televízie 213 a na futbalnet.sk.

Prečítané: 1023x